Czarnogóra

Zatoki i zatoczki oraz półwyspy i wysepki, czyż nie chcemy podziwiać i delektować się właśnie takimi widokami na naszym urlopie ? Piękne lazurowe morze, cieplutki zmierzch i delikatna muzyka świerszczy, wszystko to znajdziemy nad ciepłymi wodami morza adriatyckiego – w Chorwacji i Czarnogórze. Wybierając się w tamte rejony nie będziemy skazani na nudę – odkryjemy niesamowite piękno przyrody, a ciepłe wspomnienia przywieziemy ze sobą do kraju. Wspomnienia po przepełnionych radością i gościnnością ludziach zamieszkujących tamte tereny.

Teraz kiedy przekroczenie granicy Chorwacko-Czarnogórskiej nie stanowi już problemu, zainteresowanie wizytą w tym kraju rośnie i coraz więcej spragnionych udanego urlopu i odpoczynku od pracy ludzi, odwiedza ten kraj.

Granica jest otwarta, ale aby ją przekroczyć trzeba się uzbroić w trochę cierpliwości. Celnicy skrupulatnie kontrolują prawie każde auto przekraczające granicę Chorwacko-Czarnogórską, przez co kolejki są dość długie ( zależą one oczywiście też od dnia i pory w której chcemy ją przekroczyć ). Po przekroczeniu granicy nie mam się co martwić o nasze bezpieczeństwo, Czarnogóra to bezpieczny kraj ( chociaż to chyba też zależy od miejscowości ). Po przekroczeniu granicy musimy być przygotowani na lekką zmianę i pogorszenie warunków jazdy, ponieważ drogi tutaj nie są tak piękne jak to jest w Chorwacji. Jednak wszystko rekompensują nam fantastyczne widoki w czasie podróży. Wjeżdżając do Czarnogóry zaczynamy podróż od przejazdu przez Zatokę Kotorską. Możemy ją objechać wąskimi dróżkami lub przeprawić się promem skracając sobie drogę. Nie koniecznie zyskując na czasie, gdyż kolejki do promu są całkiem spore, więc jeśli nie mamy zamiaru w nich stać możemy udać się w podróż wokół zatoki, po drodze zatrzymując się w najpiękniejszych miejscach i porobić zdjęcia – a jest co fotografować !!

W zasadzie początek drogi przez Czarnogórę jest najgorszy, później sytuacja się normuje, chociaż musimy się przygotować na dość górzysty teren i przecudowne widoki !! Czarnogóra zalicza się bez wątpienia do jednej z najpiękniejszych krain Europy. Pokrywają ją niemal w całości góry – wiele wyższe i bardziej alpejskie niż te spotykane w Chorwacji. Boka Kotorska, od której zaczynamy podróż przez Czarnogórę jest największą zatoką na Adriatyku – otaczają ją wysokie góry. Po przejechaniu zatoki, mamy do czynienia z łagodnie rozciągającymi się zatokami i przepięknymi krajobrazami. Po drodze mijamy malowniczo położone miejscowości, niemal wszystkie są tak piękne, że mamy ochotę się zatrzymać i właśnie tam spędzić nasze wakacje w Czarnogórze.

Do Czarnogóy warto wybrać się w maju, czerwcu lub we wrześniu, jeśli chcemy uniknąć natłoku wczasowiczów – wybierając się w te miesiące w roku nie będziemy narzekali na brak pogody i słońca. Szczyt sezonu przypada oczywiście na lipiec – sierpień i to właśnie wtedy w Czarnogórze jest najwięcej turystów – choć problemu ze znalezieniem kwatery, hotelu czy apartamentu nie ma. Można nawet wtedy wybrać się “w ciemno”, tak jak my to zrobiliśmy i nawet tak bez problemu znaleźliśmy kwaterę w bardzo przystępnej cenie.

Zobacz gdzie nocowaliśmy : nocleg w Czarnogórze